Zachowujcie się jak dzieci

Czasem romans stanowi upragnioną ucieczkę od roli odpo­wiedzialnego dorosłego, którą musi odgrywać w pracy, a także wobec partnera czy rodziny. Mężczyźni często pozwalają sobie na swobodniejsze zachowanie w związkach, z którymi nie łączą się żadne zobowiązania. Także i ich życie seksualne jest bogat­sze z kochankami niż ze stałymi partnerkami, gdyż nie muszą tłumić w sobie beztroskich zachowań, jak to się dzieje w ich podstawowych związkach.

Jeden z najwybitniejszych światowych psychiatrów, doktor Otto Kernberg, ordynator Westchester Division of New York Hospital-Cornell Medical Center, powiedział mi, że bogate życie seksualne zależy częściowo od tego, w jakim stopniu akceptuje się u siebie i partnera cechy dziecka.

- W każdym z nas istnieją wielopostaciowe nurty infantylne – tłumaczył – czyli tendencje do obnażania, podglądactwa, sadyzmu, masochizmu oraz homoseksualizmu. Akceptacja tych szczątkowych pożądań oznacza, że człowiek godzi się na przy­kład ze swoimi sadystycznymi fantazjami erotycznymi i odgry­waniem ich w formie zabawy. Zasługą książek takich jak ?Ra­dość seksu” jest uświadomienie każdemu jego aspektów włas­nych pragnień. Należałoby włączyć je do związku seksualnego, gdyż to one tworzą napięcie i wnoszą urozmaicenie.

Jeśli chcecie, by wasze pożycie seksualne stało się bardziej podniecające, oboje musicie się nauczyć reagować czasami jak dzieci. Noście się na barana, obrzucajcie poduszkami, bawcie się w śnieżki. A także, tak jak to twój partner mógł robić w swoim związku z tamtą kobietą, spróbujcie wprowadzić do waszego związku odgrywanie lub wyobrażanie sobie jednej z tych rze­czy, o których wspomina doktor Kernberg. Mogą się one wyda­wać odchyleniem od normy, tymczasem stanowią sposób uci­szenia nieoswojonego, wrażliwego dziecka, którym każdy z nas jest w pewnej mierze. Znany terapeuta, specjalizujący się w pro­blemach małżeńskich, doktor Clifford Sage, wypowiadał się na temat praktyk niektórych par ?odgrywających romantyczne sy­tuacje lub sytuacje, w których pojawia się niebezpieczeństwo złapania na gorącym uczynku, łagodne zabawy sadomasochistyczne, fantazje pan – niewolnica, fantazje z dziewczętami na telefon, Don Juana, geja, ménage d trois…” Odgrywając taką sytuację możecie dorzucić do waszego pożycia kolejną rzecz, którą mężczyźni często odnajdują w romansach.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.