Poszukuje spełnienia

Niewierność może być uważana za rodzaj filozoficznych poszukiwań własnej osobowości. Ta postawa, szczególnie rozpo­wszechniona pod koniec lat sześćdziesiątych, zakłada, że mono­gamia ogranicza, podczas gdy eksperymentowanie z licznymi partnerami pomaga wyrazić siebie w pełni. W naszych czasach o wiele mniej osób uznaje całkowitą wolność seksualną za oznakę humanizmu, ale coś z tamtej postawy niekiedy jeszcze pokutuje.

Nigdy nie uważa się za winnego.

Można by z tym dyskutować, jednakże badania Geralda Neubecka i Very Schletter wskazały, że jednostki, które rzadko kiedy żałują swych postępków, na ogół nie są wiernymi małżon­kami.

Jest ogromnie zazdrosny.

Irracjonalne wybuchy zazdrości, kiedy mężczyzna bezpod­stawnie oskarża partnerkę, że interesuje się kimś innym albo ma romans, mogą wskazywać na jego nieczyste sumienie; to on romansuje albo ma taki zamiar. Psycholodzy określają to mia­nem projekcji: procesu polegającego na tym, że człowiek oskar­ża drugiego o to, o czym sam myśli albo co już robi. Z badań wynika, że większe jest prawdopodobieństwo, że zazdrosny mężczyzna wda się w związek pozamałżeński, niż że uczyni to zazdrosna kobieta.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.