Nie osaczaj go

Wiele kobiet nagle rzuca się na mężów. Odkrywszy ro­mans, nagle się do niego przykleja albo postanawia sobie: ?Od tej pory będę się z nim kochała co noc”, albo: ?Wszystkie nasze kolacje będą romantyczne”. Tymczasem wielu terapeu­tów sądzi, że najlepiej, przynajmniej na samym początku, bezpośrednio po odkryciu zdrady, nie zalewać go falą uczuć. Często w związkach, w których doszło do zdrady, przedtem ustalił się układ: wierny partner zabiegał o uczucie drugiego i bardziej mu zależało na więzi uczuciowej, podczas gdy drugie, które znalazło sobie kochanka, zwykle tworzyło dys­tans między nimi. Przemyśl to, a jeśli ten scenariusz pasuje do waszego małżeństwa, musisz pamiętać, by w tym momen­cie nie zrobić nic, by twój mąż czuł się osaczony. Im bardziej się starasz i kurczowo się go trzymasz, im gwałtowniej podej­mujesz wysiłki, by stać się idealną małżonką, tym większe prawdopodobieństwo, że nadal będzie się spotykał z obecną kochanką albo poszuka innej, by w ten sposób zyskać trochę przestrzeni dla siebie. Dlatego też lepiej by było, gdybyś spróbowała ofiarować mu nieco więcej swobody nie wykonu­jąc żadnego ruchu bądź nawet odrobinę się od niego odsuwa­jąc – dzięki temu będzie mógł się odprężyć i nie odczuje potrzeby ucieczki.

Nie zawieszaj życia na kołek

Co prawda możesz nie mieć na to ochoty, lecz dla twojego zdrowia psychicznego najlepiej będzie, jeśli w okresie kryzy­su dalej będziesz utrzymywała wcześniejszy rytm zajęć. Jeśli dwa razy w tygodniu chodzisz do siłowni, rób to dalej. Jeśli zajmowałaś się działalnością charytatywną, nie zarzucaj jej. Jeśli wyskakiwałaś ze znajomymi na lunch albo na drinka po pracy, dalej się z nimi spotykaj. Postaraj się zorganizować jeszcze inne zajęcia i rozrywki, które sprawiają ci prawdziwą przyjemność – grę w tenisa, kręgle, golfa, brydża, kino, teatr.

Potrzebny ci każdy gram radości, której ci one dostarczają, by przezwyciężyć uczucie przygnębienia, które może cię ogarnąć. Poza tym musisz wzmocnić swoje poczucie odrębności od męża, a tego dostarczą ci zajęcia, którym będziesz się oddawać bez niego.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.