NAŁOGOWIEC ZE SKŁONNOŚCIĄ DO NATRĘCTW

Istnieje jeszcze inny typ mężczyzny, który może się stać nałogowym uwodzicielem. Cierpi on na zaburzenia psychiczne zwane natręctwami. Jego stosunek do wszystkiego, także i ko­biet, jest warunkowy. Taki mężczyzna wiecznie żywi liczne wątpliwości i jego wahania przenoszą się na związki z innymi. Nigdy nie będzie do końca pewny, czy jesteś tą właściwą partnerką. Doktor Leon Salzman, ekspert w dziedzinie osobo­wości obsesyjno-kompulsywnych, opisuje ich jako osoby, któ­rym ogromnie trudno dochować wierności, gdyż nie potrafią przepuścić okazji.

- Dla takich mężczyzn zdrada jest na porządku dziennym, podczas gdy wierność należy do rzadkości, jeśli w ogóle zdołają jej dochować – stwierdza.

Mężczyznę o osobowości kompulsywnej można rozpoznać po niezmienności jego obyczajów. Może się upierać, że zawsze musi spać po tej samej stronie łóżka, jeść kolację dokładnie o tej samej porze. Będzie spożywał wyłącznie te dania, które już zna, a do kawy będzie sypał dokładnie dwie i pół łyżeczki cukru. Tacy mężczyźni zwykle są ogromnie schludni, niepokoją się, jeśli zastaną nieporządek lub znajdą się w nieznanym otoczeniu. Najprzeróżniejsze rytuały zapewniają im poczucie kontroli nad sytuacją. W świecie czują się bezpiecznie wyłącznie wtedy, gdy nad nim panują. Panowanie jest dla nich tak ważne, że zwykle muszą dominować nad kobietami, swoimi partnerkami.

Ilekroć pojawi się coś niepokojącego, mężczyzna o osobo­wości obsesyjno-kompulsywnej ucieka się do któregoś ze swo­ich wielkich lub drobnych rytuałów, które przynoszą mu uko­jenie. Może zapalić papierosa, jeść, porządkować biurko. Często takim rytuałem działającym jak środek uspokajający staje się seks. Kiedy takiego mężczyznę zaczyna ogarniać niepokój, może wyjść na ulicę, zaliczyć numerek, dzięki czemu odzyska panowanie nad swoim światem i znowu poczuje się bezpiecznie.

Odmianą typu obsesyjno-kompulsywnego jest mężczyzna, który po latach, kiedy był wiernym mężem i szacownym oby­watelem, ni z tego ni z owego, zaczyna romansować. Mężczy­zna taki nieodmienne będzie uporządkowany, skrupulatny, ogromnie pracowity. Często osiąga bardzo wysoką pozycję zawodową. Skoncentrowany na osiągnięciu celów, które sobie wyznaczył, tłumi swoje erotyczne fantazje i potrzeby. Jednak po latach tyrania, kiedy żył jak koń z klapkami na oczach, nagle zaczyna szaleć. To właśnie przydarzyło się Haroldowi. Żonaty od dwudziestu trzech lat, ojciec trojga dzieci, stanowił wzór typowego porządnego obywatela.

Pewnego dnia poznał pociągającą młodą kobietę, córkę klien­ta, i nim się obejrzał, nawiązał z nią płomienny romans. Zdu­miała go jego własna namiętność. Dziewczyna zerwała z nim i wtedy wdał się w dwa inne, równie ogniste związki. Harold nie pojmował, skąd się u niego wzięła tak niepohamowana żądza. Zdumiewało go to wszystko. Nie kochał tych kobiet, nadal kochał żonę. Ta potężna fala namiętności to skutek lat tłumienia pragnień i erotycznych marzeń, które, gdy wreszcie wydostały się na zewnątrz, wybuchnęły z taką siłą że nie sposób było nad nimi zapanować.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.