Bądź gotowa do negocjacji

Istotą negocjacji jest kompromis: jeśli chcesz coś uzyskać od partnera, musisz i jemu coś dać. Żadne z was nie może oczeki­wać, że coś dostanie, samo nie zrobiwszy przy tym ani kroku w przód. Jeśli na przykład chcesz, by mąż wracał wcześnie do domu, a on chce zostać w pracy do późnego wieczora, możecie spotkać się w pół drogi. Będzie wracał wcześniej dwa razy w tygodniu, a przez resztę tygodnia zostanie w biurze dłużej. Podobnie jeśli jemu zależy, byś większą wagę przykładała do swego wyglądu, a ty nie znosisz się stroić, możesz się zgodzić, by parę razy w tygodniu ubrać się elegancko, a resztę wieczorów nosić dżinsy albo spodnie od dresu.

Zacznij się zmieniać

Wasze rozmowy powinny wam uświadomić, jakich zachowań wzajemnie od siebie oczekujecie. Teraz powiedzcie sobie, co jesteście gotowi zmienić. Jeśli na przykład dowiedziałaś się, że twój mąż chce, byś zwracała na niego większą uwagę, kiedy po domu kręcą się dzieci, obiecaj, że spróbujesz. On tymczasem powinien określić, w jaki sposób postara się zaspokoić twoje potrzeby – na przykład chętniej cię przytulając lub w inny sposób okazując miłość, lub częściej mówiąc o swoich uczu­ciach. Istota zmian polega na tym, że decydujesz się na nie z własnej inicjatywy, a nie wykonujesz polecenia. Na przykład twój mąż sam proponuje pomoc przy zmywaniu po posiłkach, a nie czeka, aż go o to poprosisz. Ty mówisz mężowi, by odprężył się po powrocie z pracy, a nie czekasz, aż ci oświadczy, że musi trochę odpocząć.

Okaż partnerowi, że doceniasz zmiany, jakie w nim zaszły

Miłe komentarze, kiedy ktoś się stara zaspokoić twoje potrze­by, będą świadczyć o tym, że zauważasz i doceniasz jego wysił­ki. Pozytywne reakcje wzmocnią pragnienie kontynuowania zmian na lepsze.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.