Zebranie istniejącej zmowy

O istnieniu zmowy między partnerami świadczy fakt, że od dłuższego czasu w ich związku utrzymuje się poważny problem, albo fakt, że nieustannie wybuchają kłótnie o to samo i nic się nie zmienia. W efekcie waszemu związkowi brak iskry, czuć w nim stęchlizną. Ponieważ zmowy narzucają partnerom stałe, określone role, często przy tym zabijają radość i spontaniczność. Ostatnim znakiem istnienia zmowy będzie, jeśli w swoim związku odgrywasz rolę, którą przyjęłaś już w dzieciństwie – wydaje się, że partner traktuje cię tak samo jak jedno z twoich rodziców czy inny członek rodziny w okresie dojrzewania. U źródeł wielu zmów leży próba partnera ukształtowania tego drugiego w osobę z jego przeszłości.

Jeśli dostrzegłaś któryś z powyższych znaków, jeśli wydaje ci się, że widzisz w waszym związku ustalony model, który przyczynia się do powstawania napięć i braku poczucia szczęś­cia, oto co powinnaś uczynić:

Rozmawiaj z partnerem o waszych wzajemnych stosunkach, a także o tym, co każde z was robi, by wywołać u drugiego negatywną reakcję – na przykład, nieustannie czymś doprowa­dzając partnera do szału.

Jeśli zdajesz sobie sprawę, jaką rolę odgrywasz w waszym związku, zacznij postępować inaczej. Na przykład bierni partne­rzy powinni nabrać większej pewności siebie, ci, którzy wiecz­nie krytykują, niech zaczną chwalić; ci, którzy zbytnio się uzależnili od partnera, powinni świadomie starać się więcej rzeczy robić samodzielnie; a zbyt niezależni – okazać drugiemu jak bardzo go/jej potrzebują. Nawet jeśli tylko jedno z was zacznie się zmieniać, drugie również będzie musiało zachowy­wać się inaczej i w ten sposób zmowa ulegnie rozpadowi. Ponieważ jednak przyczyny zmowy często kryją się bardzo głęboko, samodzielna praca nad waszym związkiem może oka­zać się za trudna. W takiej sytuacji poszukajcie doświadczonego, sprawdzonego specjalisty od terapii małżeńskiej, który pomoże tobie i partnerowi zauważyć, w jaki sposób przyczyniacie się do wytworzenia między wami nieszczęśliwych układów.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.