Pozostanie z pierwszą partnerką

Na niektórych mężczyzn kobiety, z którymi żyją wywierają taki nacisk, że w końcu muszą dokonać wyboru. Mogą postano­wić zostać z tobą. Mimo to jednak, jeśli nie uporają się z pro­blemami, które przeszkadzają im w osiągnięciu bliskości, pod­świadomy niepokój wróci. Mężczyzna zacznie się dusić w sta­rym związku i wcześniej czy później albo zadzwoni do byłej przyjaciółki, albo znajdzie sobie drugą.

Pewien pracownik firmy reklamowej, który rozpoczął tera­pię, gdyż po latach zdrad chciał odbudować małżeństwo, czuł się ogromnie rozdrażniony. Powiedział terapeucie:

- Może coś by z tego wyszło, gdybym przynajmniej mógł co wieczór do niej [obecnej kochanki] dzwonić.

Wydaje się ciekawe, że dla niewiernych mężczyzn liczy się nie tyle seks pozamałżeński, co świadomość, że mają drugą partnerkę. Druga kobieta to ich emocjonalny wentyl bezpieczeń­stwa, niezależnie od tego, jak rzadko ją widują. Pewien żonaty makler w ciągu ostatnich pięciu lat widywał się ze swoją przyjaciółką raz, dwa razy w roku. Rozmawiał z nią raz na sześć tygodni. Bardzo często ma fantazje erotyczne, w których ona gra główną rolę. To mu zupełnie wystarcza jako emocjonalny bufor, dzięki któremu wytrzymuje w małżeństwie.

Jeśli zaś chodzi o tego mężczyznę, który sądził, że upiecze mu się, jeśli będzie mógł dzwonić do kochanki, jego lekarz zwrócił mu uwagę, że w ten sposób utrzymywałby emocjonalny dystans. Poczucie lojalności nadal miałby podzielone między dwie kobiety, a jego żonie owe nocne telefony przyczyniałyby bólu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.